Производството започва въз основа на писмена молба от единия съпруг. Компетентен да се произнесе по искането за развод поради разстройство на брака е районният съд по местожителството на ответника – другия съпруг. С оглед строго личния характер на брачния иск само съпруг може да подаде молба за развод поради разстройство на брака. Непълнолетен или ограничено запретен съпруг може сам да предяви иск за развод, както и да бъде ответник по иск за развод.
ИСКОВАТА МОЛБА трябва да бъде написана на български език и да съдържа:
– посочване на районния съд;
– името и адреса на ищеца и ответника, на техните законни представители или пълномощници, ако имат такива, електронен адрес за връчване при условията на чл. 38 и 38а ГПК и заявление дали желае връчване на посочения електронен адрес, както и телефонен номер на ищеца и неговите представители или пълномощници, единния граждански номер на ищеца и номера на факса и телекса, ако има такива;
– основание на исковата молба – чл. 49 СК;
– изложение на обстоятелствата, на които се основава искът – изчерпателно изброяване на фактите от живота на съпрузите, които са причинили дълбокото и непоправимо разстройство на брака;
– искане съдът да постанови развод поради дълбоко и непоправимо разстройство на брака;
– приложени документи;
– подпис на лицето, което подава молбата (виж чл. 127, ал. 1 ГПК).
В исковата молба ищецът е длъжен да посочи доказателствата и конкретните обстоятелства, които ще доказва с тях, и да представи заедно с нея всички писмени доказателства.
Към молбата се прилагат следните документи:
1. Оригинал на удостоверение за сключен граждански брак;
2. Заверени от ищеца копия на:
– удостоверения за раждане, ако към датата на подаване на исковата молба от брака има ненавършили пълнолетие деца;
– нотариален акт или други документи, удостоверяващи правото на собственост върху недвижим имот, ако ищецът иска от съда да му присъди ползването на семейното жилище;
3. Служебна бележка за полученото брутно трудово възнаграждение през последните шест месеца;
4. Брачния договор, ако има такъв;
5. СЪОБЩЕНИЕ ЗА ПРЕКРАТЕН ГРАЖДАНСКИ БРАК;
6. ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА СЕМЕЙНО И МАТЕРИАЛНО ПОЛОЖЕНИЕ И ИМОТНО СЪСТОЯНИЕ;
7. СВЕДЕНИЕ ЗА СЪПРУЗИТЕ;
8. Документ за внесена първоначална държавна такса.
Молбата ведно с приложенията към нея се подава в три екземпляра, когато от брака има ненавършили пълнолетие деца – един за съда, един за ответника и един за връчване съобразно чл. 15, ал. 6 от Закона за закрила на детето.
С подаването на исковата молба съдът е сезиран и се поставя началото на производството. Съдът проверява редовността на исковата молба.
След като приеме исковата молба, съдът изпраща препис от нея заедно с приложенията на ответника, на когото указва да подаде писмен отговор в едномесечен срок, задължителното съдържание на отговора и последиците от неподаването на отговор или неупражняването на права, както и за възможността да ползва правна помощ, ако има необходимост и право на това (чл. 131, ал. 1 ГПК).
Писменият отговор на ответника трябва да съдържа:
– посочване на съда и номера на делото;
– името и адреса на ответника, на неговия законен представител или пълномощник, ако има такива, както и телефонния номер и електронен адрес за връчване на ответника и неговия представител, ако притежават такива, и заявление дали желае връчване на посочения електронен адрес за връчване;
– становище по допустимостта и основателността на иска;
– становище по обстоятелствата, на които се основава искът;
– възраженията срещу иска и обстоятелствата, на които те се основават;
– подпис на лицето, което подава отговора.
В отговора на исковата молба ответникът е длъжен да посочи доказателствата и конкретните обстоятелства, които ще доказва с тях, и да представи всички писмени доказателства, с които разполага. Към отговора на исковата молба се представят:
– пълномощно, когато отговорът се подава от пълномощник;
– препис от отговора и приложенията към него за ищеца.
Когато в установения срок ответникът не подаде писмен отговор, не вземе становище, не направи възражения, не оспори истинността на представен документ, не посочи доказателства, не представи писмени доказателства или не упражни правата си да предяви искове за упражняване на родителските права, личните отношения и издръжката на децата, ползването на семейното жилище, издръжката между съпрузите и фамилното име, той губи възможността да направи това по-късно, освен ако пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства.
ВАЖНО!
В първото заседание за разглеждане на делото по иск за развод страните трябва да се явят лично. При неявяване на ищеца без уважителни причини производството се прекратява (чл. 321, ал. 1, изр. второ ГПК). След разрешаването на предварителните въпроси и тези по редовността на исковата молба съдът е длъжен отново да напъти страните към медиация или друг способ за доброволно уреждане на спора. Ако страните постигнат съгласие за започване на медиация или друг способ за доброволно уреждане на спора, делото се спира (чл. 321, ал. 3 ГПК). Всяка от страните може да поиска възобновяване на производството по делото в 6-месечен срок. Ако такова искане не бъде направено, делото се прекратява.
Когато страните постигнат споразумение за запазване на брака делото се прекратява (арг. чл. 321, ал. 5 ГПК).
Ако страните не постигнат съгласие за процедура по медиация или друг способ за доброволно уреждане на спора, разглеждането на делото продължава.
Производството по брачен иск се спира по искане на съпругата, ако тя е бременна и до навършване на 12-месечна възраст на детето (чл. 320 ГПК).
Когато съпрузите имат ненавършило 18 години дете в съответствие със Закона за закрила на детето Дирекция „Социално подпомагане“ изпраща представител, който изразява становище, а при невъзможност предоставя доклад. Съдът преценява изявленията на страните с оглед всички обстоятелства по делото. За допускането на развод е необходимо решаващият съд да установи, че е налице дълбокото и непоправимо разстройство на брака. Това състояние не се презюмира и не е налице, когато са възникнали обикновени, временни, преходни недоразумения, които могат да се отстранят, изгладят, поправят или преодолеят. Съдът може да отхвърли иска за развод когато не е установил дълбоко и непоправимо разстройство на брака.
По молба на всяка от страните съдът, пред който е предявен искът за развод, определя привременни мерки относно издръжката, семейното жилище и ползването на придобитото през време на брака имущество, както и относно грижата за децата и тяхната издръжка (чл. 323, ал. 1 ГПК). Тези мерки могат да се вземат по всяко време, докато трае брачният процес. Сезирането на съда може да стане с писмена молба на страните или устно в съдебно заседание. Когато производството е спряно по искане от бременната съпруга няма пречка да се определят привременни мерки. В такъв случай съдът упражнява защитната функция на закона в интерес на децата. По молбата за определяне на привременни мерки съдът се произнася с определение в заседанието, в което е отправена молбата, освен ако не се налага да се събират допълнителни доказателства. В този случай ново заседание се насрочва в двуседмичен срок (чл. 323, ал. 2 от ГПК). Определението не подлежи на обжалване, но то може да бъде изменяно от същия съд (чл. 323, ал. 3 ГПК). Привременните мерки се ползват с изпълнителна сила, но не и със сила на присъдено нещо. Те имат действие до постановяване на окончателно решение.
По брачни искове не се постановява неприсъствено решение и решение при признание на иска (чл. 324 ГПК).