Този тип договор под формата на нотариален акт се разваля единствено по съдебен ред, като правото да се прекрати договора се погасява с изтичането на пет годишна давност. Тук намират приложение принципите на точното и реално изпълнение. Давностен срок за разваляне на договор за издръжка и гледане за наследника на праводателя – прехвърлител започва да тече от момента на смъртта на последния, т. е. от този момент за наследника възниква правото на иск по чл. 87, ал. 3 ЗЗД – да иска разваляне на алеаторния договор, поради неизпълнение от страна на приобретателя, както и правото на иск по чл. 135 ЗЗД, в случай, че приобретателят е прехвърлил процесния имот на трето лице с цел да увреди кредитора.
♦ Ако две или повече лица са поели задължение за издръжка и гледане срещу придобити вещни права и право на собственост, всяко едно от лицата е длъжно да изпълнява своите задължения. При неизпълнение на задълженията от страна на едно от лицата, прехвърлителят не може да развали договора нито частично, нито изцяло, тъй като интересът на кредитора е удовлетворен – той получава грижите и издръжката с замяна на който е прехвърлил имота си. Отношенията във връзка с неизпълнението ще се уредят между съдлъжниците във вътрешните им отношения. Това означава, че изпълнилият длъжник – този, който е предоставял грижи и издръжка в уговорените обем и качество има срещу останалите т.нар. регресен иск – той може да иска от тях паричната равностойност на припадащата им се част от задължението.
♦ Следващата особена хипотеза е при развалянето на договора за издръжка и гледане от наследниците на прехвърлителя. По принцип, ако не е уговорено друго по отношение на срока за изпълнение на задълженията за издръжка и гледане, този вид договор се прекратява със смъртта на прехвърлителя. Неговите наследници, обаче, могат да претендират пред съда неизпълнение на договора приживе. Страни по такова дело ще бъдат наследникът в процесуалното качество на ищец и приобретателят по договора в процесуалното качество на ответник.
♦ Друга особена хипотеза е налице, когато лицето, получило имота, при сключването на договор за издръжка и гледане знае за близката и неизбежна смърт на лицето, което прехвърля имота. Кога това знание е налице се решава за всеки конкретен случай. При тази хипотеза договорът подлежи на разваляне като нищожен, вкл. и след настъпилата смърт на прехвърлителя по инициатива на неговите наследици.
За сключване на договор за издръжка и гледане или за разваляне на такъв, свържете се с адвокат Ивайло Иванов и запишете час за консултация.
Моят съвет е да се консултирате с добър адвокат за договор за издръжка и гледане, защото така ще защитите Вашите права и интереси възможно най-пълноценно. Целта винаги е да се спестят излишни нерви и емоции, както и допълнителни неудобства и неприятности. Нашите услуги са съобразени с изискванията на клиента, за да отговарят на Вашите индивидуални нужди. Ако желаете да уредите спора си доброволно, имате нужда от консултация и/или искате да пристъпите към процедура по медиация, потърсете ме още веднага на тел.: 0988 341819